Setkání spojené se vzpomínkou na zemřelé
14. května 2019 Články

Setkání spojené se vzpomínkou na zemřelé

Svatý Kopeček u Olomouce – Dne 13. dubna 2019 se v Hospici na Svatém Kopečku konalo Setkání spojení se vzpomínkou na zemřelé.

Zavzpomínat na své blízké, kteří strávili poslední dny svého života právě v hospici, přišlo na sedm desítek příbuzných.  Úvodem setkání přivítala všechny přítomné ředitelka hospice Ing. Marta Šťastná.  Poté následovala mše svatá, kterou sloužil P. Bernard Slaboch, O. Praem., farář z baziliky Navštívení Panny Marie na Svatém Kopečku. Dobrovolnice Bc. Jitka Dobrovítovská a PhDr. Ludmila Nováčková přednesly verše ze své vlastní společné autorské básnické tvorby poezie. Jejich múzou se stali právě klienti hospice, které doprovázely. Nechybělo však ani symbolické zapálení svíček u pamětní knihy zemřelých. V přátelském rozhovoru u kávy a výborných domácích koláčků, připravených přímo v kuchyni hospice, si pak mohli přítomní zavzpomínat ještě společně i se zaměstnanci a dobrovolníky hospice.

Setkání pozůstalých se koná pravidelně dvakrát ročně již od roku 2006.  Účast pozůstalých je dobrovolná. Velmi si tak vážíme, že i přes obrovskou bolest přítomných, spojenou s odchodem jejich blízké osoby, vnímají „setkání“ jako příjemnou podporou.

Pohled jedné z účastnic si s jejím souhlasem dovolujeme zveřejnit:

Dobrý den paní ředitelko,

chci Vám moc poděkovat za uspořádání mše a setkání pozůstalých, kterého jsem měla možnost se 13.4.2019 zúčastnit společně se svou maminkou a bratrem. Velmi citlivá, krásná slova pana faráře i "civilních" zaměstnanců, úžasné verše v podání autorek paní Jitky a paní Ludmily. Sbírky básní jsme si všichni odnesli s sebou domů.

Vrátit se po roce na místa, kde náš milovaný tatínek prožil své poslední dny, bylo sice velmi těžké, ale jsem za to ohromně vděčná. Vzpomínky v nás ožily, neubránili jsme se slzám. Já sama jsem díky slovům pana faráře popošla o pár krůčků vpřed. Do budoucnosti se už dívám s troškou radosti, nejen s beznadějí a slzami. Ovšem cesta nás čeká ještě dlouhá.

Také chci poděkovat za občerstvení a výborné koláčky, které se kuchařkám moc povedly.

dcera bývalého klienta hospice

IMG_20190413_100308IMG_20190413_100313IMG_20190413_101412IMG_20190413_102744IMG_20190413_104904občerstvení