Průvodce pro pečující osoby

Průvodce pro pečující osoby

Ve chvílích, kdy se stáváme pečujícími, hledáme podporu, pochopení a praktické rady, jak se postarat o ty, které máme nejraději. Ať už jde o starší členy rodiny, kterým se postupně zhoršuje zdraví, nebo o blízké, kteří se kvůli nemoci neobejdou bez pomoci dalších osob. Cílem našeho průvodce je poskytnutí základního přehledu o dostupných službách a dávkách, které ulehčí život nejen nemocnému, ale i pečujícím osobám.

Můj blízký potřebuje pomoci s hygienou, výměnou inkopomůcek, podáním stravy.

Pokud Váš blízký potřebuje z důvodu nemoci či stáří pomoc se zvládáním běžných úkonů jako je např. hygiena či podání stravy, tak je možné využít několik sociálních služeb, které doplní Vaši péči. Cílem sociálních služeb je: co nejdéle udržet soběstačnost, proto není vhodné dělat za klienta věci, které si ještě zvládne udělat sám – např. senior si již sám nepřevleče postel, ale zvládne převléknout malý polštář. Pečovatelka pak při převlékání postele klienta zapojí alespoň tak, že převlékne polštářek a třeba i zapne knoflíky na peřině, pokud to ještě zvládne.

Pro člověka, který ztrácí soběstačnost, nemusí být vůbec jednoduché přijmout pomoc další osoby. Je proto možné začít postupně např. jen s pomocí při koupeli/sprchování 1x týdně. V případě zhoršení zdravotního stavu se poté snadněji zajistí navýšení další péče.

Některé služby je možné také zajistit na komerční bázi – např. nákupy, úklid, dovážky obědů aj. Je potřeba si zjistit potřeby a preference Vašeho blízkého. Pokud např. ve stravě potřebuje nějaký druh diety (což je u nemocných či seniorů časté), pak je vhodnější zajistit dovážku jídla z nějakého domova pro seniory či nemocnice. Pokud má naopak raději pikantní jídla, tak spíše uvítá rozvoz z běžných restaurací.

Možné sociální služby:

Potřebuji pro svého blízkého půjčit polohovací lůžko, toaletní křeslo aj.

Z důvodu stáří či nemoci začneme dříve či později ztrácet soběstačnost. Někdy k tomu dojde velmi rychle po nějaké náhlé příhodě nebo úrazu. Naši soběstačnost nebo alespoň mnohem větší kvalitu života však mohou zajistit vhodné kompenzační pomůcky. Mnoho seniorů např. rádo v dnešní době využívá chodítko, které může mít u sebe třeba košík k odložení věcí nebo má desku, na kterou si může pacient sednout, když si během chůze potřebuje odpočinout.

Některé pomůcky, jako např. polohovací lůžko, pomáhají nejen nemocnému, ale i pečujícím osobám. Když se pacient může chytnout hrazdičky a usnadnit posun na lůžku, tak celá váha nemusí být nesena pečující osobou. Lůžko jde také nastavit do požadované výšky, aby se pacientovi dobře přesouvalo do křesla a pečující osoba se nemusela sklánět k nízké posteli.

Některé pomůcky může předepsat odborný lékař k úhradě zdravotní pojišťovnou, většinou však je výhodnější pomůcku zapůjčit v Půjčovně kompenzačních pomůcek.

Můj blízký potřebuje zdravotní péči – odběr krve, převazy ran, aplikaci injekcí…

Pokud Váš blízký potřebuje zdravotní péči a je pro něj již velmi obtížné dostavit se do zdravotnického zařízení, tak může jeho ošetřující (praktický) lékař předepsat poukaz na Domácí zdravotní péči. Podle toho, co lékař indikuje, pak zdravotní sestry příslušné agentury domácí péče provádí – např. odběry krve, aplikace injekcí, převazy, péči o močové katetry aj. Péče je hrazena ze zdravotního pojištění a vždy ji musí předepsat lékař. Není možné požadovat po zdravotních sestrách domácí péče výkony, které lékař nepředepíše.

Můj blízký schází věkem/začíná zapomínat a je někdy dezorientovaný

Tak jako s věkem či nemocí ubývá fyzických sil, tak ubývá i sil a schopností psychických. U některých osob však může docházet k výrazným změnám v psychice ať již z důvodu rozvoje deprese (která je i seniorů častá) nebo nějakého druhu demence. Pokud je váš blízký již delší dobu např. bez elánu, pesimistický, vyžadující nadměrnou pozornost nebo výrazně podrážděný, tak byste měli jeho stavu věnovat zvýšenou pozornost. Stejně tak pokud zapomíná na běžné věci, které celý život zvládal jako je např. vaření, orientace v čase a prostoru, pak je nutné vyhledat odbornou pomoc. V této situaci je nejjednodušší navštívit s pacientem jeho PRAKTICKÉHO LÉKAŘE, který pacienta vyšetří a přímo on může předepsat některé léky jak na depresi, tak na demenci. Pokud uvidí, že progres nemoci je rychlý, může odeslat ke specialistům. Někdy se stává, že nemocný odmítá navštívit svého praktika, ale zde je možnost praktickému lékaři zavolat, popsat potíže (např. nespavost, zvýšená agrese či naopak apatie, zmatenost aj.) a domluvit, že praktický lékař navštíví pacienta v jeho domácnosti.

Při těchto potíží by neměl nemocný zůstávat dlouhodobě sám. Je proto vhodné domluvit např. každodenní návštěvu Pečovatelské služby, která může zajistit podání stravy, pomoc s hygienou a další podporu nebo Osobní asistenci, která zajistí péči ve větším časovém rozsahu. Pokud je Váš blízký sám a víte, že nebudete o něj schopni při zhoršení stavu trvale pečovat, tak je vhodné včas podat žádost do pobytového zařízeníDomova pro seniory nebo Domova se zvláštním režimem pro pacienty s demencí.

U nemocných trpících demencí je také nutné včas pamatovat na zajištění opatrovníka (ideálně z řady nejbližších příbuzných), který bude místo nemocného schopen oficiálně řešit všechny důležité věci jako je např. podpis smlouvy s pečovatelskou službou či domovem se zvláštním režimem, platbu za služby aj. Opatrovnictví se řeší na místně příslušném soudu podle trvalého bydliště pacienta na základě návrhu blízké osoby. Ta by k danému návrhu měla připojit lékařskou zprávu, ve které jsou projevy demence již jasně popsány.

Chtěl bych pečovat o svého blízkého, ale jsem zaměstnaný

Někdy se můžeme ocitnout v situaci, kdy potřebuje pečovat o svého blízkého. Může jít jen o krátkodobou záležitost, kdy se náš blízký např. vrátil z nemocnice a potřebuje podporu při zvládnutí nové situace (např. zlomenina krčku stehenní kosti, mozková či srdeční příhoda aj.) anebo je potřeba péče delší, protože zdravotní stav blízkého vyžaduje delší léčbu nebo se již jedná o závěr života. Pečující osoba v těchto situacích potřebuje přerušit pracovní výkon a zajistit péči o svého blízkého. Český sociální systém (konkrétně nemocenské pojištění) poskytuje pečujícím osobám v těchto případech dva typy OŠETŘOVNÉHO.

Ošetřování člena rodiny (známé jako OČR) je možné využít nejen pro dítě, ale i pro péči o blízkého příbuzného v délce 9 dnů. Pokud jej lékař vystaví, tak na ně má pečující osoba nárok.

Dlouhodobé ošetřovné je možné čerpat po dobu až 90 dnů, ale musí s tím souhlasit zaměstnavatel. Většina zaměstnavatelů má pochopení pro tyto mimořádné rodinné situace a čerpání tohoto ošetřovného umožní, protože stejně předpokládá, že v případě zamítnutí by to zaměstnanec vyřešil pravděpodobně neschopenkou.

Z čeho mám uhradit služby, které můj blízký potřebuje?

Zajistit péči pro svého blízkého může být někdy finančně velmi náročné – platba za půjčení polohovacího lůžka, toaletního křesla, vozíku, pečovatelská služba 3x denně aj. K úhradě péče slouží Příspěvek na péči. Jeho vyřízení trvá 3 měsíce i déle a je vhodné toto vyřízení neodkládat. Navíc pokud senior či nemocný potřebuje pobytovou službu, tak je žádoucí, aby byl příspěvek již vyřízen. Příspěvek je rozdělen do 4 stupňů podle toho, v jakém rozsahu dotyčná osoba potřebuje pomoc při sebepéči a péči o domácnost. Při zhoršení zdravotního stavu je možné žádat o navýšení příspěvku.

Na některé speciální výdaje je pak možné žádat i Příspěvek na speciální pomůcku nebo některé kompenzační pomůcky může předepsat i lékař k úhradě ze zdravotního pojištění.

Můj blízký má rakovinu a byla mu již doporučena paliativní péče

Pro vážně nemocného pacienta (nejen s onkologickým onemocněním) nebo i jeho blízké je často velmi těžké, když jim lékaři sdělí, že již v léčbě vážného onemocnění byly vyčerpány všechny možnosti. Pro kvalitu života pacienta s vážnou neléčitelnou nemocí je velkým přínosem paliativní péče, která se zaměřuje na léčbu obtěžujících příznaků nemoci jako je bolest, nevolnost, dušnost aj. Tato péče nezahrnuje jen zdravotní péči, ale poskytuje komplexní doprovázení jak pro pacienta, tak pečující osoby. Zajišťuje poradenství v sociální záležitostech jako je např. možnost vyřízení příspěvku na péči a dalších dávek, zprostředkovává zapůjčení kompenzačních pomůcek nebo zajištění odlehčovacích služeb. Pracovníci hospicových služeb poskytují podporu v oblasti duchovní či psychologické.

Pacienti či pečující se někdy ostýchají využít hospicových služeb, protože mají tuto péči spojenou s umíráním a mají pocit, že jejím využitím by smrt uspíšili. Opak je ale pravdou. Často díky odbornému ošetření nežádoucích symptomů pacient v domácí nebo lůžkové péči ještě okřeje a může prožít své dny v mnohem lepší kvalitě.

Paliativní péče:

Zemřel mi blízký člověk a je pro mne těžké se s tím vyrovnat

Úmrtí blízké osoby představuje často největší stresovou událost v našich životech. I když byl váš blízký těžce nemocný a vnímáte, že smrt ukončila jeho utrpení, tak se stejně dříve či později může po úmrtí objevit velký smutek, prázdnota až úplné ochromení. Může se dostavit nespavost, nechutenství a pocit úplné ztráty smyslu života. To všechno jsou normální projevy velké ztráty. Zároveň nám ale mohou bránit dočasně např. vykonávat své zaměstnání. Je tedy vhodné navštívit praktického lékaře a vyžádat si neschopenku a nechat si např. předepsat léky na usnutí, aby se váš biologický rytmus opět srovnal. Mnohdy nám jsou velkou oporou naši blízcí, ale na druhou stranu může být pro ně naše prožívání až nepochopitelné a neví, jak nám být oporou. V těchto situacích je dobré vyhledat profesionální pomoc Poraden pro pozůstalé. Odborní pracovníci vás mohou v tomto období doprovázet a být na blízku dokud neodezní ochromení smutkem a vnitřní bolestí a nevrátí se vám postupně naše síly.