Rozcestník péče o blízkou osobu

Rozcestník péče o blízkou osobu

Pokud jako pečující osoba stojíte na křižovatce a přemýšlíte nad tím, jak nejlépe pomoci Vašemu blízkému, tak neváhejte využít tuto pomůcku. Náš rozcestník vám blíže popíše dostupné služby a dávky, které mohou zvýšit kvalitu života nemocného i jeho blízkých. Snadněji se pak rozhodnete, kterou pomoc využít.

Asistent sociální péče

Pečovat o nemocného nebo seniora v domácnosti nemusí jen rodina nebo sociální služby, ale může to být jiný neformální pečující. Jedná se o tzv. ASISTENTA SOCIÁLNÍ PÉČE. Je to jakákoliv fyzická osoba starší 18ti let, která je zdravotně způsobilá a pro kterou tato činnost není podnikání.

Rodiny obvykle vyhledávají asistenta sociální péče v případě, že se jim např. nepodařilo zajistit sociální služby (např. pečovatelskou službu) nebo jejich blízký je v pořadníku např. na domov pro seniory nebo si přejí intenzivnější péči a nechtějí, aby se u jejich blízkého střídalo více osob.

Asistent nemusí nabízet celý rozsah služeb – některý např. primárně dělá jen společnost seniorům včetně např. doprovodu k lékaři, mnozí ale jsou schopni fungovat jako plnohodnotná pečovatelka a mají i dlouho praxi nebo odborné vzdělání.

Podle zákona o sociálních službách (§83 zákona 108/2006Sb.) je nutné, aby Asistent sociální péče:

  • uzavřel písemnou smlouvu o poskytnutí pomoci (smlouva musí obsahovat označení smluvních stran, rozsah pomoci, místo a čas poskytování pomoci a výše úhrady za pomoc)
  • byl uveden jako poskytovatel péče v žádosti o příspěvku na péči.

Spodní ani vrchní hranice úhrady za práci asistenta není daná. Záleží na dohodě obou stran. Někdy se drží limitů stanovených zákonem o soc. službách např. pro pečovatelskou službu, ale tato výše obvykle nepokryje všechny náklady asistenta.

Některé asistenty můžete najít např. na portále Hlidacky.cz v sekci PÉČE O SENIORY - https://www.hlidacky.cz/pece-o-seniory-v-domacim-prostredi

Více informací najdete: https://www.mpsv.cz/asistent-socialni-pece

Domov pro seniory a domov se zvláštním režimem

Pokud senior nebo nemocný člověk žije v domácnosti sám, tak lze očekávat, že v závěru života bude potřebovat celodenní péči v nějakém pobytovém zařízení (pokud se pečující rodina nerozhodne přestěhovat svého blízkého do své domácnosti).

Podle zákona o sociálních službách jsou zřizovány různé pobytové služby podle toho, pro koho jsou určeny – např. služby pro seniory, pro lidi trpící demencí, pro osoby se zdravotním postižením aj.

Nejvíce využívané jsou domovy pro seniory a domovy se zvláštním režimem, které slouží nejčastěji pro osoby s demencí (ale mohou být např. i pro osoby závislé na návykových látkách). Ve všech zařízeních jsou obvykle pořadníky pro zájemce o péči. Přednost v pořadníku pak mají méně soběstační zájemci (s vyšším příspěvkem na péči). Je v pořádku, když je žádost o přijetí do domova podána dříve, než je Váš blízký zcela nemohoucí a když se např. může ještě jet do zařízení podívat. Lépe pak zvládne samotné přestěhování a tuto zásadní změnu v životě. Zároveň se ale v některých službách může stát, že když na zájemce přijde řada a on v tu chvíli odmítne nastoupit (ještě např. může cítit, že by to chvíli v domácnosti mohl zvládnout), tak žádost může být vyřazena. Je proto dobré si všechny tyto podmínky při podání žádosti zjistit.

Platby v pobytových zařízeních jsou složené – zdravotní péče je hrazena ze zdravotního pojištění, péče o klienta je hrazena z příspěvku na péči, ostatní (strava a pobyt) z důchodu. Má-li klient nízký příjem, musí mu zůstat zákonem stanovená částka.

Službu ve Vašem regionu si můžete najít: https://www.mpsv.cz/registr-poskytovatelu-sluzeb

Domácí zdravotní péče

Pokud Váš blízký potřebuje zdravotní péči jako např. odběry krve, aplikaci injekcí, podávání léků, převazy chronických ran, ošetřovatelskou rehabilitaci, cévkování a péči o močový katetr, ošetření stomií aj. a není schopen se dostavit do zdravotnického zařízení, tak může využít služby domácí zdravotní péče. Je to péče poskytovaná zdravotními (tzv. všeobecnými) sestrami.

Tuto zdravotní péči předepisuje ošetřující lékař pacienta (většinou praktický lékař), který vystaví Poukaz na poskytování domácí zdravotní péče a může doporučit i konkrétní agenturu domácí péče. Ve větších městech je často více poskytovatelů, ale v mnohých oblastech působí jen jedna domácí zdravotní péče. Někdy se např. rodina pacienta přímo obrátí na agenturu domácí péče, která může vyřízení poukazu u lékaře zprostředkovat. Péči někdy předepisuje před propuštěním z hospitalizace i lékař v nemocnici a sociální pracovnice nemocnice pomáhají sjednat agenturu domácí péče, která bude schopna ihned po propuštění z nemocnice pacienta převzít do péče. Po 14 dnech od propuštění pak pokračuje v předepisování péče praktický lékař pacienta.

Na příslušném poukazu musí lékař přesně popsat, které výkony a jak často mají být pacientovi poskytnuty. Tato péče je hrazena ze zdravotního pojištění. Domácí zdravotní péče může být poskytována a hrazena jen na základě indikace lékaře.

Rozsah péče poskytovaný jednotlivými agenturami se může lišit. Proto je možné, pokud jedna agentura nemá kapacitu nebo neposkytuje konkrétní péči, se obrátit na jinou agenturu domácí zdravotní péče.

Tradičním poskytovatelem domácí zdravotní péče jsou místní Charity. Např. https://www.hospickopecek.charita.cz/nase-sluzby/domaci-zdravotni-pece/

Dlouhodobé ošetřovné

Pokud potřebujete pečovat o blízkou osobu delší dobu, tak můžete využít dávku českého sociálního systému s názvem Dlouhodobé ošetřovné. Tato dávka může být vyplácena až 90 dnů a může být použita ve dvou specifických situacích:

  1. Nemocný má být propuštěn z nemocnice a potřebuje péči – zde vystavuje dlouhodobé ošetřovné lékař lůžkového zařízení a hospitalizace pacienta musí trvat minimálně 4 dny (včetně nástupu a propuštění).
  2. Jedná se o pacienta v závěru života – v této situaci není nutná předchozí hospitalizace a kromě praktického lékaře může vystavit dlouhodobé ošetřovné i lékař mobilního hospice.

Pokud není pečující osoba v příbuzenském vztahu k nemocnému pacientovi, tak je zde vyžadováno stejné trvalé bydliště jako má pacient.

Při řešení dlouhodobého ošetřovného jsou 2 formuláře, které postihují dvě různé skutečnosti:

  1. Rozhodnutí o potřebě dlouhodobé péče – na tomto formuláři lékař informuje OSSZ, že existuje konkrétní pacient, který potřebuje péči; III. díl tohoto formuláře obdrží pečující osoba (aby jej mohla ukázat zaměstnavateli).
  2. Žádost o dlouhodobé ošetřovné – což je formulář, který vyplňuje pečující osoba a odevzdá jej svému zaměstnavateli.

Možnost čerpat dlouhodobé ošetřovné je podmíněna souhlasem zaměstnavatele. Na dlouhodobém ošetřovném se může vystřídat i více pečujících osob, ale je nutné tuto skutečnost hned na začátku uvést do formuláře Žádosti.

V průběhu poskytování péče vždy na začátku nového měsíce lékař vydá pečující osobě Potvrzení o trvání péče. Při ukončení péče (v případě vyčerpání 90 dnů nebo při úmrtí nemocné osoby) vystaví lékař Rozhodnutí o ukončení péče.

Výše dlouhodobého ošetřovného je obdobná jako u nemocenské - 60% redukovaného denního vyměřovacího základu za kalendářní den po celou dobu. Vzhledem k tomu, že se jedná o dávku nemocenského pojištění, tak nárok má jen osoba, který si toto pojištění hradí. OSVČ nesmí v době pobírání této dávky vykonávat osobně samostatnou výdělečnou činnost.

Více informací: https://www.cssz.cz/dlouhodobe-osetrovne

Hospicová péče

Hospicová péče je určena pro nemocné pacienty v terminálním stadiu vážné nemoci, kterým byla již ukončena kauzální léčba (nejčastěji onkologického onemocnění).

Poskytuje nemocnému paliativní léčbu symptomů onemocnění, především mírnění bolesti ale i všech dalších obtíží (např. nevolnost, dušnost, nespavost, úzkosti aj.). Hospicová péče poskytuje doprovázení a poradenství jak pacientům, tak pečující rodině v oblasti zdravotní, sociální, psychologické i duchovní. Tuto péči zajišťuje celý tým pracovníků - lékař, zdravotní sestra, sociální pracovník, pastorační pracovník, psycholog aj. Pečující rodině je podpora poskytována i po úmrtí pacienta.

Lůžková hospicová péče

Do lůžkového hospice přichází většinou ti pacienti, kteří nemají možnost péče blízké osoby v domácnosti a zároveň nechtějí strávit závěr života v nemocnici. O pacienta se stará tým pracovníků pod vedením lékaře specialisty a členům rodiny je umožněno být s pacientem často i neomezeně (včetně přespání v hospici). Prostředí hospice je více blízké domácnosti a je brán ohled na individuální přání pacienta. Péče je hrazena z více zdrojů – zdravotní péči hradí zdravotní pojišťovny, příspěvek na péči je určen k úhradě běžných úkonů péče jako je mytí, podání stravy, výměna inkontinentních pomůcek, polohování aj. a pacient přímo hradí náklady na ubytování a stravu.

Domácí specializovaná hospicová péče

Pacienti v terminálním stádiu nemoci, kteří si přejí strávit závěr života doma, mohou využít podporu domácí hospicové péče. Pod pojmem „domácí hospic“ se v současné době v České republice vyskytují velmi rozdílné druhy péče, a proto je potřeba si zjistit jakou péči konkrétní služba nabízí.

Komplexní a nejkvalitnější služby poskytují MOBILNÍ HOSPICE, které mají registrovánu odbornost 926 – mobilní specializovanou paliativní péči a smlouvy se zdravotními pojištovnami. 

Hlavní znaky kvalitní mobilní hospicové péče:
  • lékař hospice přijímá pacienta do péče a řídí veškerou zdravotní péči
  • lékaři i sestry jsou 24 hodin k dispozici na telefonu
  • mobilní hospic má uzavřené smlouvy se zdravotními pojišťovnami a dodává pacientů veškeré potřebné léky (kromě volně prodejných léčiv) a případné zdravotnické přístroje (např. dávkovače, kyslíkový koncetrátor aj.)
  • poskytuje péči nejen pacientům, ale i pečujícím
  • zajišťuje pomoc poradenství v oblasti sociální - např. informace o kompenzačních pomůckách, navazujících sociálních službách, sociálních dávkách aj.
  • poskytuje podporu duchovní a psychologickou včetně pozůstalostní péče

Jak požádat o službu mobilního hospice?

Rodina nebo praktický lékař (nebo ošetřující lékař v nemocnici) kontaktují mobilní hospic a zajistí:

  • vyplnění Žádosti do mobilního hospice
  • kopii (sken) poslední propouštěcí zprávy (podklad pro lékaře hospice, který má pacienta přijímat do péče)

Mobilní hospic provozovaný Hospicem na Sv. Kopečku má 3 pracoviště – Olomouc, Šumperk a Zábřeh a formulář Žádosti i další informace naleznete zde: Hospic na Sv. Kopečku

Ošetřování člena rodiny

Dávku Ošetřování člena rodiny (lidově OČR) má veřejnost spojenou obvykle pouze s péčí o nemocné dítě. Nicméně tuto možnost lze využít i v případě dospělého člena rodiny, který nezbytně potřebuje ošetření jinou fyzickou osobou.

V případě ošetřování nebo péče o příbuzného v linii přímé a sourozence zaměstnance nebo ošetřování manžela (manželky) zaměstnance, registrovaného partnera (registrované partnerky) zaměstnance, rodičů manžela (manželky) nebo registrovaného partnera (registrované partnerky) zaměstnance není vyžadovaná podmínka, že pečující osoba („zaměstnanec“) žije v s příbuzným pacientem v jedné domácnosti.

Jde o nárokovou dávku a délka ošetřování je nejvíce 9 dnů. Tuto dávku je možné tedy využít např. po návratu pacienta z nemocnice k zajištění pečovatelské služby (většinou nemůže přijít hned ze dne na den), kompenzačních pomůcek (např. toaletní křeslo, polohovací postel aj.) a další péče, která blízkému pomůže zvládat sebepéči v době, kdy je pečující osoba v práci.

Ošetřování člena rodiny vystavuje praktický lékař pacienta a výše ošetřovného je obdobná jako u nemocenské - 60% redukovaného denního vyměřovacího základu za kalendářní den.

Pokud je potřeba zajistit péči delší dobu, tak může zaměstnanec využít jinou dávku – tzv. dlouhodobé ošetřovné, které je poskytováno až na 90 dnů. Možnost čerpání této dávky je však podmíněna souhlasem zaměstnavatele pečující osoby.

Více informací: Česká správa sociálního zabezpečení - Podrobné informace o ošetřovném

Osobní asistence

Jedná se o TERÉNNÍ sociální službu poskytovanou podle zákona o sociálních službách č. 108/2006 Sb. osobám, které mají sníženou soběstačnost z důvodu věku, chronického onemocnění nebo zdravotního postižení, jejichž situace vyžaduje pomoc jiné fyzické osoby.

Jedná se o podobnou službu jako je pečovatelská, ale tato služba se poskytuje v mnohem větší časové dotaci (např. min. 2 hodiny) a může i bez časového omezení, v domácnosti klienta. Ve srovnání s pečovatelskou službou také spíše zajistí „dohled“ nad bezpečným fungováním klienta, kontakt se společenským prostředím, aktivizaci, doprovody aj.  O to náročnější bývá někdy tuto službu získat – má méně klientů, kterým věnuje více času.

Základní činnosti osobní asistence podle zákona:

  1. pomoc při zvládání běžných úkonů péče o vlastní osobu,
  2. pomoc při osobní hygieně,
  3. pomoc při zajištění stravy,
  4. pomoc při zajištění chodu domácnosti,
  5. výchovné, vzdělávací a aktivizační činnosti,
  6. zprostředkování kontaktu se společenským prostředím,
  7. pomoc při uplatňování práv, oprávněných zájmů a při obstarávání osobních záležitostí.

Maximální výše úhrady za tuto službu je stanovena v prováděcí vyhlášce v k zákonu o sociálních službách č. 505/2006 Sb. Jednotlivé odlehčovací služby se v nabídce služeb mohou lišit. Některé mohou nabízet různé doplňkové služby (např. pedikúra, zapojení dobrovolníků aj.).

Službu ve Vašem regionu si můžete najít: Ministerstvo práce a sociálních věcí České republiky - Registr poskytovatelů služeb

Odlehčovací služba

Odlehčovací služba je sociální služba poskytovaná podle zákona o sociálních službách 108/2006 Sb. osobám se sníženou soběstačností na přechodnou dobu s cílem odlehčit pečující osobě, která o nemocného pečuje v domácnosti. Odlehčovací služby mohou mít různou podobu – terénní, ambulantní nebo pobytové. Pracovník odlehčovací služby tak může např. přicházet do domácnosti klienta a zajistit některé úkony péče jako je mytí, podání stravy a pečující osoba si může v tu dobu odejít k lékaři, nakoupit nebo jen prostě odpočinout. Pokud pečující osoba potřebuje např. odjet na dovolenou nebo podstoupit operaci, tak využije spíše pobytové odlehčovací služby, aby v době její trvalé nepřítomnosti bylo o nemocného plně postaráno.

Odlehčovací služba podle zákona poskytuje tyto základní činnosti:

  1. pomoc při zvládání běžných úkonů péče o vlastní osobu,
  2. pomoc při osobní hygieně nebo poskytnutí podmínek pro osobní hygienu,
  3. poskytnutí stravy nebo pomoc při zajištění stravy,
  4. poskytnutí ubytování v případě pobytové služby,
  5. zprostředkování kontaktu se společenským prostředím,
  6. sociálně terapeutické činnosti,
  7. pomoc při uplatňování práv, oprávněných zájmů a při obstarávání osobních záležitostí,
  8. výchovné, vzdělávací a aktivizační činnosti.

Konkrétní odlehčovací služba může navíc poskytovat i další doplňkové činnosti (např. donáška léků, nákup, dohled aj.). Odlehčovací služby zároveň nemusí být vždy určeny pro všechny osoby vyžadující pomoc druhé osoby z důvodu zdravotního postižení či nemoci. Např. některé odlehčovací služby, které působí při hospicových službách, mohou být určeny jen klientům v závěru života.

Platby za službu jsou složené – základní úkony jsou hrazeny z příspěvku na péči, další náklady v případě pobytové odlehčovací služby (strava a pobyt) jsou hrazeny z důchodu či jiného příjmu nemocné osoby. Maximální výše úhrady za tuto službu je stanovena v prováděcí vyhlášce v k zákonu o sociálních službách č. 505/2006 Sb.

Službu ve Vašem regionu si můžete najít: Ministerstvo práce a sociálních věcí České republiky - Registr poskytovatelů služeb

Paliativní ambulance

Ambulance paliativní medicíny nabízí své služby onkologickým pacientům v průběhu paliativní protinádorové léčby a také po ukončení této terapie. Služeb ambulance mohou využívat také pacienti se závažnými neonkologickými diagnózami, např. se selháváním srdce, plic, ledvin či neurologickými diagnózami a také s hemato-onkologickými diagnózami. Tato ambulance neřeší příčinu vážného onemocnění pacienta, ale pomáhá řešit nepříjemné a obtěžující projevy nemoci. Cílem je, aby pacient mohl i nadále žít doma, co nejdéle a s dobrou kvalitou. Ambulance by měla poskytnout podporu také pečujícím osobám.

Ambulance jsou nejčastěji zřizovány buď hospici nebo nemocnicemi. Paliativní ambulance zřizované hospici poskytují péči i v domácnostech pacientů. Ambulanci mohou také požádat o konzultace ošetřující (praktičtí) lékaři pacienta.

Co můžete od vyšetření v ambulanci očekávat?

  1. Nastavení léčby potíží, které nemoc působí, např. bolesti, dušnosti, nevolnosti, nechutenství, zácpy, úzkosti a nespavosti
  2. Individuální a komplexní přístup, získání důležitých informací pro život s nemocí
  3. Formulování srozumitelného plánu péče s reálnými cíli
  4. Informace a podporu pro rodiny pacientů
  5. Rady a zaškolení v ošetřovatelské péči a pomoc při zajištění pomůcek
  6. Zprostředkování konzultace se sociálním pracovníkem, psychologem, nemocničním kaplanem
  7. V případě potřeby zajištění péče mobilního nebo lůžkového hospice

Paliativní ambulance Olomouc

https://www.hospickopecek.charita.cz/nase-sluzby/paliativni-ambulance/

Paliativní ambulance Šumperk

https://www.hospickopecek.charita.cz/nase-sluzby/paliativni-ambulance-sumperk/

Pečovatelská služba

Pečovatelská služba je sociální služba určená pro osoby, které potřebují pomoc s každodenní péčí kvůli věku, nemoci, nebo zdravotnímu postižení. Je zaměřena na podporu a péči o seniory, lidi s tělesným nebo duševním postižením nebo pro osoby s dlouhodobými zdravotními problémy. Pečovatelská služba pomáhá s řadou každodenních aktivit, při kterých člověk potřebuje podporu. Tato služba je poskytována za finanční úhradu, vždy dle platného ceníku dané služby. Maximální výše úhrady za tuto službu je stanovena v prováděcí vyhlášce č. 505/2006 Sb.

Mezi základní úkony patří:

  • Hygiena: pomoc s koupáním, oblékáním, výměnou inkontinenčních pomůcek a použitím WC, čištěním zubů a dalšími hygienickými potřebami
  • Stravování: pomoc s přípravou jídla, pomoc s podáním jídla
  • Kontakt se sociálním prostředím: doprovody na úřad, doprovody k lékaři, doprovod na nákup
  • Domácnost: pomoc s běžným úklidem domácnosti, nákupy

Cílem pečovatelské služby je zajistit, aby lidé se sníženou soběstačností mohli co nejdéle zůstat samostatní a ve svém domácím prostředí při zachování co nejvyšší kvality života.

Sjednání pečovatelské služby

Na webových stránkách konkrétní pečovatelské služby si najdete tel. číslo na sociálního pracovníka nebo osobu, která má na starost příjem žádostí. Po domluvě s tímto pracovníkem proběhne sociální šetření v domácnosti zájemce. Při sociálním šetření dojde k zmapování potřeb zájemce a k dohodě jaké služby, jak často a v jakém rozsahu může daná pečovatelská služba zajistit. Poté dojde k uzavření smlouvy.

Ve větších městech je obvykle více poskytovatelů těchto služeb, ale je potřeba počítat s tím, že zájem o službu může převýšit kapacitu dané služby a že je zájemce zařazen do pořadníku. Některé jednoduché činnosti – jako je např. úklid domácnosti, nákup nebo dovážka oběda je možné zajistit i u komerčních firem a to obratem.

Službu ve Vašem regionu si můžete najít:

https://www.mpsv.cz/registr-poskytovatelu-sluzeb

Pečovatelské služba poskytovaná Charitou Olomouc

https://www.olomouc.charita.cz/nase-sluzby/pecovatelska-sluzba/

Poradenství pro pozůstalé

Každému z nás dříve nebo později zemře někdo blízký. Někdy máme možnost se během jeho nemoci podílet na péči, poděkovat, rozloučit, ale jindy smrt přijde nečekaně a o to obtížnější může být následné truchlení. Úmrtí partnera nebo jiné blízké osoby patří k nejtěžším životním událostem a je vhodné s touto bolestí nebýt sám. Někdy se můžeme opřít o své blízké – rodinu, přátele, kolegy v práci nebo třeba nějakou duchovní osobu (kněz, pastor aj.), ale jindy je vhodné vyhledat i odbornou pomoc.

Je možné vyhledat psychologickou poradnu nebo svěřit se svému praktickému lékaři, který může předepsat např. i léky v případě nespavosti, úzkostí či deprese a vystavit třeba i neschopenku. Každý prožívá truchlení individuálně. Zatímco někomu pomůže brzký návrat do práce, tak druhý není schopen se v tomto stavu v práci soustředit a míra jeho stresu se tím jen zvyšuje.

Nicméně v České republice působí již nemalé množství proškolených poradců pro pozůstalé. Ti často působí v hospicových službách nebo přímo v samostatných poradnách pro pozůstalé. Poradci poskytují jak individuální péči, aby se přizpůsobili prožívání konkrétního pozůstalého (včetně dětí a puberťáků), tak mohou pracovat např. s celou rodinou a pomoci jim např. zorganizovat rituál rozloučení.

Zde je kontakt na některé poradny pro pozůstalé: https://poradci-pro-pozustale.cz/kontakt/

Příspěvek na péči

Péče o rodinného příslušníka se zdravotním omezením bývá náročná nejen po fyzické a psychické stránce, ale také finančně. Pomoc státu spočívá v poskytnutí sociální dávky Příspěvku na péči, který slouží právě na uhrazení potřebné péče.

Komu je určen:

Nárok na příspěvek má osoba starší jednoho roku, která z důvodu dlouhodobě nepříznivého zdravotního stavu potřebuje pomoc jiné fyzické osoby při zvládání základních životních potřeb v rozsahu stanoveném stupněm závislosti. Tuto pomoc může poskytovat osoba blízká, nebo poskytovatelé sociálních služeb, jejichž služby jsou hrazené (např. pečovatelská služba, asistent sociálních služeb).

Příspěvek na péči se poskytuje ve čtyřech stupních závislosti:

  • I. Lehká závislost
  • II. Středně těžká závislost
  • III. Těžká závislost
  • IV. Úplná závislost

Aktuální výše příspěvku: https://www.mpsv.cz/-/prispevek-na-peci

Jak zažádat o příspěvek:

Řízení o přiznání příspěvku na péči se zahajuje na základě písemné žádosti. Žádost se podává na kontaktním pracovišti krajské pobočky Úřadu práce ČR. Příslušnost se určuje dle místa trvalého pobytu žadatele o příspěvek.

Jedná se o dva formuláře: Žádost o příspěvek na péči a Oznámení o poskytovateli pomoci. Oba vyplněné formuláře lze na příslušný Úřad práce zaslat poštou. Pokud by formuláře přinesla osoba blízká, tak potřebuje plnou moc od žadatele o Příspěvek.

Pokud již žadatel není schopen podpisu a rozhodování o své osobě, tak je nutné, aby osoba blízká podala návrh na soud o ustanovení opatrovníka a mohla pak svého blízkého v tomto řízení zastupovat jako soudem ustanovený opatrovník.

  1. Žádost: https://www.mpsv.cz/web/cz/-/zadost-o-prispevek-na-peci
  2. Oznámení: https://www.mpsv.cz/-/oznameni-o-poskytovateli-pomoci

Po přijetí žádosti provádí sociální pracovník krajské pobočky Úřadu práce ČR sociální šetření, při kterém zjišťuje soběstačnost žadatele. Lékař uvedený v žádosti (nejčastěji praktický lékař) vypracuje posudek. Na základě tohoto posudku pak krajská pobočka Úřadu práce vydá rozhodnutí o tom, zda se příspěvek na péči přiznává a v jakém stupni závislosti či nikoliv. Je potřeba počítat s tím, že vyřízení příspěvku trvá obvykle 3 a více měsíců, ale příspěvek je pak vyplacen zpětně od data podání žádosti.

Zvýšení příspěvku na péči

Dojde-li v průběhu pobírání příspěvku ke zhoršení zdravotního stavu příjemce příspěvku, je možné požádat o nové posouzení zdravotního stavu podáním žádosti na místně příslušném Úřadu práce.

Formulář zvýšení: https://www.mpsv.cz/web/cz/-/navrh-na-zmenu-vyse-priznaneho-prispevku-na-peci

Videonávody pro pečující

Při péči o blízkou osobu je někdy nezbytné provádět úkony, které u dospělé osoby vyžadují jiný postup než u dítěte – např. hygiena či polohování na lůžku. Obava ze zvládnutí těchto úkonů může být důvodem proč rodina odmítá péči o svého blízkého. Praktickou pomoc nebo nácvik je možné získat více způsoby. Pokud k blízkému chodí např. pečovatelská služba, tak je možné požádat profesionální pečovatelku, aby rodinu edukovala. Některé služby včetně např. Půjčovny kompenzačních pomůcek mají přímo EDUKAČNÍ MÍSTNOST, kde je možné si složitější úkony (např. výměnu inkontinenční pleny na lůžku) vyzkoušet na figuríně pod vedením odborného pracovníka.

Mobilní hospic Cesta domů připravil videonávody, které obsahují jak pečovatelské, tak zdravotní úkony. Zatímco pečovatelské úkony mají široké využití pro veřejnost, tak zdravotní úkony provádí pouze pečující osoba, která byla nejprve pracovníkem mobilního hospice do tohoto úkonu zaučena.

Zapůjčení kompenzačních pomůcek

S přibývajícími léty a nemocemi, se mohou začít činnosti všedního dne stávat náročnými na zvládnutí. Pomoc se zlepšením kvality života může celá řada kompenzačních pomůcek (např. polohovací lůžko, invalidní vozík, chodítko, berle, nástavec na vanu, nástavec na WC a mnohé další). Tyto pomůcky se dají zapůjčit v půjčovnách kompenzačních pomůcek – často fungujících např. při sociálních službách, nemocnicích, ale i naprosto jako samostatné firmy.

Zapůjčení je za poplatek (jde většinou o částku na den případně přepočtenou na měsíc) a také je potřeba počítat s částkou za dovoz, pokud nedojde k osobnímu vyzvednutí pomůcky přímo v půjčovně. Personál půjčovny poskytne informace k používání pomůcky a stará se jich opravy a revize. Je vhodné si pomůcku před zapůjčením vyzkoušet, většinou je více typů a každému může vyhovovat něco jiného.

Některé pomůcky může napsat i lékař na pojišťovnu (např. lůžko, vozík, chodítko). Na pomůcky, které posilují soběstačnost osoby se zdravotním postižením, se dá čerpat i Příspěvek na zvláštní pomůcku (např. na auto, stropní zvedací systém, plošina, vodící pes).  Na pomůcky přes pojišťovnu se čeká déle a bez vyzkoušení se může stát, že pomůcka nebude vyhovovat (např. chodítko) a další již nelze předepsat. Některé půjčovny kompenzačních pomůcek provozují i edukační místnost, kde je možné si pomůcky vyzkoušet včetně např. nácviku manipulace s pacientem.

Příklad Půjčovny provozované Charitou Olomouc: Půjčovna kompenzačních pomůcek Charita Olomouc