Aktuality

Den otevřených dveří v hospici, 7.10.2022
20. září 2022 Články

Den otevřených dveří v hospici, 7.10.2022

V pátek 7. října 2022 od 14 do 17 h se bude konat v Hospici na Svatém Kopečku Den otevřených dveří v rámci Týdne sociálních služeb. K dispozici budou návštěvníkům kromě dalších našich zaměstnanců také vedoucí lékařka, sociální pracovnice a pastorační asistentka. Zúčastní se i někteří klienti, kteří mají rádi společnost. Bude možné si hospic prohlédnout včetně volného pokoje, vyzdobené kaple nebo ředitelny. Hospic slouží všem, kteří jeho péči potřebují, již 20tým rokem. Těšíme se na setkání s Vámi.    

13.10. pořádáme lékařský seminář Když se ví, co Bůh chystá II
15. září 2022 Články

13.10. pořádáme lékařský seminář Když se ví, co Bůh chystá II

Hospic na Svatém Kopečku pořádá 13.10.2022 lékařský seminář paliativní medicíny pro praktické lékaře Když se ví, co Bůh chystá II spojený s prohlídkou hospice a úvodní návštěvou v Bazilice Navštívení Panny Marie s výkladem kaplana P. Mgr. Bc. Hyacinta Pavla Kuchty, O.Praem. Lékaři se mohou přihlašovat do 30.9.2022. Těšíme se.

Naši terasu zdobí nový zahradní nábytek, děkujeme Möbelixu Olomouc za podporu
29. srpna 2022 Články

Naši terasu zdobí nový zahradní nábytek, děkujeme Möbelixu Olomouc za podporu

Náš velký dík patří vedoucímu prodejny Möbelix Olomouc panu Lukáši Stankušovi, díky němuž se nám povedlo za velmi příznivé ceny pořídit na terasu hospice nové stoly a židle. Nutno dodat, že původní zahradní nábytek si o výměnu již říkal, a nový tak na terase přinesl velký užitek i velkou radost nejen nám, ale zejména našim klientům a jejich rodinám, které si teď budou moci užít pobyt na terase o to více. Nehledě na to, jak skvěle nyní terasa s novým nábytkem vypadá. „Velmi mě těší, že jsme se jako firma Möbelix mohli podílet na dobré věci. Věřím, že s nábytkem budou klienti a jejich rodiny a přátelé spokojení a společné chvíle si užijí,“ doplnil pan Stankuš.

Zázrak na zahradě
22. srpna 2022 Články

Zázrak na zahradě

Projekt „Otevřeme zahradu“ Dobrého místa pro život chce pomoci Hospici na Svatém Kopečku vytvořit z bývalé, dnes už zchátralé zahrádkářské kolonie místo relaxace a odpočinku pro klienty hospice i veřejnost.

1. brigáda projektu Otevřeme zahradu
15. srpna 2022 Články

1. brigáda projektu Otevřeme zahradu

V sobotu 13. srpna se v Hospici na Svatém Kopečku uskutečnila první brigáda projektu "Otevřeme zahradu", organizovaná paní Věrou Zukalovou ze spolku Dobré místo pro život.

Sleva na relax pro zaměstnance hospice v Lázních Slatinice
25. července 2022 Články

Sleva na relax pro zaměstnance hospice v Lázních Slatinice

Rozšíření možností relaxace pro zaměstnance hospice – i to je výsledek milé návštěvy ředitelky Lázní Slatinice Ireny Vašicové, kterou jsme u nás velmi rádi přivítali ve středu 20. července. K dispozici bude patnáctiprocentní sleva na pobyty ze standardní nabídky v krásném penzionu Majorka přímo v srdci slatinických lázní. „Za svou náročnou práci a nasazení si tuto formu odpočinku všichni naši zaměstnanci, kteří potřebují nabrat síly, plně zaslouží. Rádi tyto pobyty pro naše zaměstnance podpoříme i příspěvkem od hospice,“ řekla ředitelka našeho hospice Marta Šťastná po jednání, při němž si obě dámy kromě projednání možností vzájemné spolupráce vyměňovaly zkušenosti z blízkých a v lecčems podobných oblastí hospicové a lázeňské péče. „Pro většinu lidí slovo hospic evokuje představu pochmurného zařízení, kam lidé jedou umřít. Přijela jsem do zařízení, kde se klientky vyhřívaly na terase s muškáty, usměvavá paní luštila křížovku, byla radost si s ní popovídat. Klienti mají na pokojích fotky svých rodin, rodinní příslušníci s nimi mohou pobýt kdykoli. Viděla jsem zařízení, které rozhodně není pochmurné, umožňuje lidem s paliativní léčbou důstojně odejít, s profesionální péčí, duchovní podporou a s jejich blízkými okolo. Mám zkušenost s hospicovou péčí ve vlastní rodině, vím, jak dovedou pomoci, velmi si lidí, pracujících v těchto zařízeních vážím. Lázně Slatinice jsou připraveny za zvýhodněných podmínek nabídnout lázeňské pobyty zaměstnancům tohoto zařízení a stát se tak partnerem Hospice na Svatém Kopečku,“ doplnila ředitelka slatinických lázní, která si se zájmem prohlédla prostory našeho zařízení a neformálně pohovořila s některými klienty. A my se již teď velmi těšíme na další spolupráci a inspirativní setkávání s paní ředitelkou Vašicovou. www.lazneslatinice.cz https://www.lazneslatinice.cz/penzion-majorka.html  

Děkujeme za krásný vzkaz od rodiny klientky
25. července 2022 Články

Děkujeme za krásný vzkaz od rodiny klientky

Vážená paní ředitelko, lékaři, sestry, sociální pracovníci, fyzioterapeuti, duchovní, administrativní pracovníci, paní uklízečky, páni údržbáři – dovolte mi Vám všem vyjádřit upřímné a hluboké poděkování za péči o moji maminku Zlatušku. Odešla na svou další pouť od Vás dne 4. července 2022. Odešla smířená a vyrovnaná. A to díky Vám. Máte můj neskutečný obdiv nad prací, kterou vykonáváte. Právě Vy všichni jste dokázali doprovázet mou maminku tak náročným obdobím s velkou důstojností, bez bolesti, s humorem, který Vám i při velkém vyčerpání nikdy nechyběl. Vždy jste měli pochopení, čas na pár vět, injekci s morfiem, ruku k pohlazení i chuť na vyslechnutí. Já si toho velice vážím a nikdy nepřestanu být vděčná za možnost a rozhodnutí Vám maminku svěřit do péče. Do doby nemoci mé maminky jsem netušila, že na planetě Zemi takováto institucionální péče a laskavost existuje. Půlrok před tím, než k Vám maminka nastoupila, jsme bojovaly s nemocí samy. Uzavřela se do sebe, nepřijímala návštěvy, nekomunikovala. Maminka u Vás začala zase chtít vidět své blízké a její svět byl o tolik krásnější. Vy sami jste byli svědky toho, kolik lidí ji milovalo a mělo možnost ji u Vás navštívit. Maminka mi ke konci svých dnů řekla: „Nesmírně Ti děkuji za tak krásné odcházení. Nesmírně.“ Řekla to sice mně, ale slyšíte sami - sdělení patří Vám. S velkou pokorou a úctou k Vám všem Vám z celého srdce děkuji za všechnu laskavost, se kterou chodíte do práce. Za všechny nádherné chvíle pro mou maminku. Za to neskutečné odlehčení pro mě, protože já jsem už dál sama nemohla. Při mých slovech poděkování v Hospici jste mi vždy odpověděli, že je to Vaše práce. Není, tohle je poslání. Vy možná ani netušíte, jak obrovskou úlevou pro rodiny Vašich klientů jste. Vědomí, že se lze spolehnout a jistotu, že je vše v pořádku, ničím nahradit nelze. Děkuji Vám. Upřímně, s úctou a veškerým obdivem. Jste pozemští andělé, ve svých milosrdných náručích odnášíte duše andělům skutečným. Vážím si Vás. J. D.

Hledáme nové kolegyně a kolegy
24. června 2022 Články

Hledáme nové kolegyně a kolegy

Hospic na Svatém Kopečku hledá zaměstnance na pozice pracovníka v sociálních službách (ošetřovatele) a všeobecnou sestru.

Zúčastnili jsme se Paliativní konference v Olomouci, 9.6.2022
15. června 2022 Články

Zúčastnili jsme se Paliativní konference v Olomouci, 9.6.2022

Diskuse nad novinkami a možnostmi v péči o klienty, ale také vzájemná výměna cenných zkušeností - to vše bylo k vidění na Paliativní konferenci, jíž jsme se ve čtvrtek 9. června v prostorách olomouckého magistrátu velmi rádi aktivně zúčastnili. Konferenci pořádala Hospicová péče Caritas ve spolupráci s Olomouckým krajem. Na začátku promluvil arcibiskup, Mons. Jan Graubner a 1. náměstek hejtmana Olomouckého kraje Ivo Slavotínek. Poté následoval úsek pro představení hospiců – našeho Hospice na Svatém kopečku, který je jediným kamenným zařízením svého druhu v regionu, a ostatních mobilních hospiců. „Pro přijetí našich klientů nemáme žádná omezení co se týče vzdálenosti bydliště, a to nejen v rámci Olomouckého kraje, ale i celorepublikově,“ zdůraznila paní ředitelka Hospice na Svatém Kopečku Marta Šťastná. Poté následovaly inspirativní přednášky zástupců z řad lékařů, kteří se s publikem podělili o své vzácné zkušenosti, ale i dojemné či veselé příběhy z praxe z českých i zahraničních zařízení. My jsme „na oplátku“ byli k dispozici v přilehlých prostorách všem zájemcům o naši činnost s podrobnými informacemi.  Velmi vydařené a podnětné setkání by se dalo shrnout slovy přednášejícího klinického psychologa Jeronýma Klimeše: "Jsme všichni na jedné lodi."    

Proběhlá Noc kostelů v Hospici na Svatém Kopečku, 10.6.2022
15. června 2022 Články

Proběhlá Noc kostelů v Hospici na Svatém Kopečku, 10.6.2022

Noc kostelů, jíž se náš Hospic na Svatém Kopečku také zúčastnil, se uskutečnila v pátek 10. června a jednalo se již o 14. ročník akce. Rádi bychom se s Vámi podělili o pár slov a obrázků shrnující proběhlou akci právě v naší kapli. Tichá hudba, vůně květin a světlo svíček - naše pastorační pracovnice Pavla Palásková, se kterou si bylo možné popovídat také o historii budovy a kaple nebo si přijít pro duchovní podporu, se postarala o hřejivou a vlídnou atmosféru. Ta zvala okamžitě ke ztišení a zklidnění. Někteří návštěvníci se zastavili v krátké modlitbě, vzpomínce, zvláště ti, jejichž blízcí prožili závěr svého života právě v našem hospici. Jiní návštěvníci zase využili možnosti si prohlédnout jeden z pokojů v hospici nebo se podívat na krásnou terasu, která je v tomto ročním období plná květů a zalitá sluncem, a popovídat si o paliativní péči s našimi sociálními pracovnicemi. Možnosti zapálit svíčku za živé i zemřelé členy rodiny a napsat jejich jména na připravené kamínky pak využila většina návštěvníků. Kamínky se vkládaly do připraveného srdíčka z květů na podlaze kaple. Do kaple se přišli podívat i někteří naši klienti, kteří vnímali událost velmi slavnostně a neskrývali dojetí. Nečekaná skupinka hostů byla i z řad ukrajinských chlapců. Těm zářily oči štěstím při psaní jmen svých tatínků, babiček a všech, které mají rádi a mají o ně strach. Krásné akce se jistě rádi zúčastníme i příště a nezapomeneme opět nachystat i vynikající koláčky, o které byl letos velký zájem a všem chutnaly. O Noci kostelů:
Myšlenka Noci kostelů vznikla v roce 2005 ve Vídni. V roce 2009 se poprvé otevřely na několika místech i české kostely a modlitebny. Z původního počtu 25 v roce 2009 se jich letos zúčastnilo více než 1700.       

Podpořte náš projekt na vybavení reminiscenčního (vzpomínkového) koutku
7. června 2022 Články

Podpořte náš projekt na vybavení reminiscenčního (vzpomínkového) koutku

‘‘Vzpomínka je jediný ráj, ze kterého nemůžeme být vyhnáni‘‘. Jean Paul Podpořte prosím v rámci programu ČSOB pomáhá regionům náš projekt na vybavení koutku pro reminiscenční (vzpomínkovou) terapii u nás v Hospici na Svatém Kopečku. Rádi bychom zřídili reminiscenční koutek, který má člověku připomenout hezké věci a prožitky z minulosti, neboť každé příjemné uvědomění je pro naše klienty důležité. Odkaz na náš projekt (též foto a video): https://csobpomaharegionum.csob.cz/detail-projektu/2059-vybaveni-koutku-pro-reminiscencni-terapii

Nová květinová výzdoba terasy hospice
7. června 2022 Články

Nová květinová výzdoba terasy hospice

Terasu našeho hospice budou zdobit nové květiny - petunie, pelargonie a bakopy. Děkujeme rodinnému Zahradnictví Grohmannovi ze Svatého Kopečku, které nás podpořilo a část krásné výzdoby nám věnovalo.

Hodová mše na Svatém Kopečku
7. června 2022 Články

Hodová mše na Svatém Kopečku

V sobotu 4. června odpoledne se uskutečnila mše svatá ze slavnosti seslání Ducha Svatého, kterému je zasvěcena kaple v Hospici na Svatém Kopečku. Na mši se sešli hosté, někteří naši zaměstnanci a klienti s rodinami. O hudební doprovod na klávesy, flétnu a kytaru se postarala naše pastorační asistentka paní Palásková se svou rodinou. Všichni zúčastnění měli ze mše krásný zážitek. Následné povídání a pohoštění na terase hospice pak ještě přispělo ke krásnému prožití sobotního odpoledne.

Mše svatá na Svatém Kopečku 4.6.2022
1. června 2022 Články

Mše svatá na Svatém Kopečku 4.6.2022

Srdečně vás zveme na mši svatou ze slavnosti seslání Ducha Svatého, kterému je zasvěcena kaple v Hospici na Svatém Kopečku. Tuto slavnost s námi můžete prožít v sobotu 4. června 2022 v 15.30 hodin. Celebrovat bude P. Atanáš. Jste zváni i na následné setkání s pohoštěním.

Poděkování obci Dolany za pomoc s drcením dřeva na zahradě hospice
1. června 2022 Články

Poděkování obci Dolany za pomoc s drcením dřeva na zahradě hospice

Děkujeme obci Dolany a jejím pracovníkům za pomoc s drcením dřeva, které zůstalo po brigádě na zahradě hospice. Akce se zúčastnili také naši zaměstnanci a dobrovolníci. Hlavním aktérem však byl drtič dřeva, který s sebou pracovníci z Dolan přivezli. Ten veškeré dřevo zpracoval na krásně jemnou drť, kterou můžeme opětovně využít pro naši zahradu jako kompostovací nebo mulčovací materiál.